Pro instruktory fitness, fyzioterapeuty, učitele TV, lékaře, ale také pro cvičence a všechny ostatní, kteří se zajímají o to, jak správně posilovat, cvičit a jak podpořit své zdraví i mimo cvičení.
Dva světy, dvě odlišné odbornosti, nátury, motivy, zkušenosti.
Obrovské praktické rozdíly obou světů se dají při troše vůle překonat. Myšlenkově už lze hovořit o kompromisech a schopnosti domluvit se. A pokud jde o předmět zkoumání a zájmu, jsme už na jedné lodi. Pohyb lidského těla je sice neuvěřitelně variabilní, ale je jeden. Dalo by se říci, že se zástupci obou odvětví domluví nejlépe nad tělem, jež sice označují zásadně odlišně (pacient/klient), ale pohyby, které tělo reprodukuje, chápou analogicky a leckdy bývají sami překvapeni kolik společných styčných ploch nacházejí.
Otázkou je, zda mají instruktoři fitness, fyzioterapeuti a další členové RHB týmu ke komunikaci a spolupráci příležitosti. Pokud je nemají, nemá ani návazná rehabilitace šanci. Ucelenou RHB, v pojetí svého otce profesora Pfeiffera, totiž může nevhodným zásahem nebo i pouhou zbrklou informací zhatit kterýkoliv člen týmu. Stačí, aby pacient ztratil motivaci ke zdravotnímu cvičení, kterou v něm tým cíleně probouzí a dlouhodobě pěstuje.
Snadno ji může poškodit nekolegiální odsouzení zvoleného postupu nebo i novátorský léčitelský "zázrak", odvádějící pacientovu pozornost a motivaci. Čím vzdálenější pohled a přístup, tím větší riziko odklonu pacienta od týmové RHB. Řada zdravotníků bohužel řeší tento problém tím, že pacientovi paušálně zakáží péči kohokoliv, koho neznají. I v samotném zdravotnictví občas zrazuje lékař pacienta od vhodné péče fyzioterapeuta pro malé povědomí o jeho práci. Přirozená a kolegiálnější je přitom komunikace, snaha o odstranění překážek bránících potřebné návaznosti rehabilitace. Jde o cestu náročnější na čas, odborné povědomí, úsilí a hlavně porozumění. Proto je nutné hledat cesty spojování sil jednotlivých odborníků, kteří mohou jedině společně nabídnout multidisciplinární a tedy i nejlepší rehabilitaci.
V tomto smyslu je naprosto převratnou událostí konference, která po ročních přípravách proběhla k oslavě dvaceti let existence školícího zařízení TONUS. Ve dvou dnech proběhl nevídaný happening propojující svět fitness, fyzioterapie,medicínské rehabilitace a dokonce i přírodního lékařství a Tai-chi.
Kromě vysoce erudovaných přednášek se organizátorům podařila věc mezi konferencemi ještě méně vídaná. Celý druhý den byl věnován praxi v tělocvičně a pod širým nebem, kdy si všichni účastníci mohli nabyté informace zkonfrontovat s vlastními pocity při specifickém cvičení vycházejícím z vývojové kineziologie, nejmoderněji používaných fyzioterapeutických postupů i cvičení s několikatisíciletou tradicí.
Největší zastoupení měla na konferenci Motolská rehabilitace, což je pochopitelné, vzhledem k tomu že zde působí i zakladatel školy TONUS PaedDr.Petr Tlapák, CSc. Ze stejné kliniky pak charisma teoretické části obohatil svým nadhledem zejména primář Doc.MUDr.Jiří Radvanský, CSc., dále pak MUDr.Kryštof Slabý, Mgr.Petr Bitnar a Mgr.Zdeněk Čech, který se lektorsky významně podílel i na druhém praktickém dni. Z ostatních nelze opomenout: Doc.MUDr.Miroslava Tichého, CSc. a jeho pojetí kloubních vzorců, vycházející z dlouhých anatomických zkušeností. RNDr.Pavla Hulvu, Ph.D, otevírajícího celou konferenci velmi zajímavými fylogenetickými souvislostmi vývoje pohybového aparátu. PaedDr. Pavla Švejcara, s jeho obsáhlou teorií uplatnění modelů tenzegritu a hydrobagu v práci fyzioterapeuta. PaedDr.Antonína Kodeta, ND, přírodního lékaře praktikujícího v severní Americe, který jde obdobně jako náš MUDr.Jan Hnízdil pod povrch konvenční medicíny a tepe mnohé nelogické principy jejího nastavení, se snahou otevírat oči nejen pacientům, ale i kolegům. Den uzavírali Petr Gažák s alternativním pohledem léčení nemocí a MUDr.Hubert Čížek s pohledem stran čínské medicíny.